Pravidla

Zde je základní přehled pravidel. V něm se dozvíte herní principy. Pro seznam kouzel, která se mohou vaše postavy naučit (a jsou ošetřeny pravidlově), klikněte níže.

SEZNAM KOUZEL ZDE

PDF KE STAŽENÍ ZDE

Herní období
Hra se rozlišuje na několik herních období. S tímto pojmem se v pravidlech pracuje. Jedná se o časový úsek, který značí jednotlivé části hry. Během těch dostáváte úroveň Moci a zároveň období omezuje některá vaše kouzla. Za každé období očekáváme krátký report toho, co se stalo. Pokud dodáte, získáte expy k vylepšení vaší postavy. Report můžete také předat svému base-orgovi.

Zde je seznam období, jak budou probíhat:
1. období: Čtvrtek odpoledne
2. období: Pátek odpoledne
3. období: Sobota 0:00-16:00
4. období: Sobota 16:00-23:59
5. období: Neděle dopoledne


Akční/Klidová kouzla
Kouzla se dělí na akční a klidová. Jednoduše platí, že akční kouzla se používají v boji buď jako útok, nebo jako reakce na útok. Klidová kouzla se používají v momentě, kdy na postavu není zrovna útočeno. Některá kouzla mají klidové i akční využití.


Moc
Každá postava dostává každé herní období úroveň Moci, tedy číslo, podle kterého se řídí síla jejích kouzel. Obecně se můžete řídit podle následujícího pravidla:
Moc 1 znamená, že prohraje souboj jeden proti jednomu,
Moc 2 znamená, že duel jeden proti jednomu bude vyrovnaný,
Moc 3 znamená, že se je schopný ubránit se dvěma protivníkům najednou.
Tento systém je spíše orientační, abyste věděli, nakolik si vaše postava věří. Některá kouzla a vaření lektvarů jsou však od úrovně Moci přímo odvislá.Vládnoucí planeta
Každá z postav má nějakou vládnoucí planetu a každá z postav ví, jakou má. Od této informace se odvíjí jakou máte v jaký okamžik Moc a také se tím dá vypočítat Moc dopředu pomocí disciplíny Divinace. Pokud si žádnou planetu nevyberete, bude vám přidělena.
Hraje se s planetami malé soustavy, tedy: Slunce, Luna, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn. Pro bližší inspiraci navštivte stránku FAQ.Přednost a slabina
Během tvorby postavy si každý musí vybrat jednu přednost a jednu slabinu. To jsou, jak už název napovídá, disciplíny, ve kterých si postava věří, a naopak, ve kterých se jí moc talentu nedostalo. V momentě, kdy se vypočítává Moc pro účely kouzel, v disciplíně, ve které má přednost, se hraje, jako kdyby měla vždy nejméně Moc 2. V disciplíně, ve které má slabinu, se počítá vždy, jako kdyby měla Moc nejvýše 2.Mistrovství
Ve hře se mohou objevit svitky či recepty na lektvary s instrukcí: „Toto kouzlo dokáže pouze mistr disciplíny.“
Například proměnit olovo na zlato umí pouze mistr transfigurace.
Získat titul mistrovství lze dvěma způsoby. Je-li disciplína předností postavy, automaticky se počítá, jako kdyby byla mistrem této disciplíny. Druhý způsob získání mistrovství je, pokud v disciplíně ovládá obě kouzla druhé úrovně.Zlepšování postavy
Každá disciplína má pět kouzel: tři první úrovně, dvě druhé úrovně. Kouzla první úrovně stojí 1 exp, kouzla druhé úrovně stojí 2 expy.
Ke koupi kouzla úrovně 2 je zapotřebí mít jedno kouzlo úrovně 1. Ke koupi druhého kouzla úrovně 2 je zapotřebí ovládat dvě kouzla úrovně 1.
Nejprve si vyberte jedno kouzlo úrovně 1 z disciplíny, která je vaší předností. Poté si vyberte jedno kouzlo úrovně 1 z disciplíny, která je vaší slabinou.
Poté dostanete 4 expy, za které si můžete nakoupit schopnosti do začátku larpu.
V průběhu larpu budete za denní reporty dostávat expové ohodnocení, které můžete utratit ihned, nebo si nechat na později. Schopnosti se učí vždy v centrále vaší frakce.


Utajení
Utajení kouzelnického světa je zapotřebí udržovat. To znesnadňují mudlové, kteří se normálně pohybují po městě. Pokud vás během kouzlení či jiné nadpřirozené aktivitě spatří civilisté a vy s tím nic neuděláte, jedná se o porušení utajení. V takovém případě napište organizátorům, že k porušení utajení došlo.
Primární způsob, kterým bojovat s porušením utajení, je paměťové kouzlo a matoucí kouzlo, více v seznamu kouzel.


"Máslo na hlavě"
Pokud najdete postavu s rukou na hlavě, není tato postava vidět – zcela ji ignorujte. Tento princip se využívá k organizačním záležitostem. Bílá páska okolo hlavy má stejný efekt, jako ruka na hlavě.

Pokud si vy chcete odpočinout od hry, stačí si sundat herní placku. Tím vystoupíte z postavy a hra vás bude od té doby ignorovat. Neřeště však prosím herní věci neherně, a nerušte tak ostatním hru.
Zakrytá herní placky znamená pouze, že postava není vidět. Ve hře však stále je.

 

Rudá STOP
Mechanika využívaná, pokud je někdo ve scéně v reálném nebezpečí nebo v situaci, která je jemu, coby hráči, krajně nepříjemná.  Zvolání „Rudá STOP“ okamžitě zastaví scénu, vyřeší se situace (pokud je v blízkosti organizátor, je vhodné ho zavolat) a poté se pokračuje.


Kouzelnická komunikace
Ve světě Harryho Pottera nefunguje technologie tak, jako v našem běžném světě. S tím se pojí i zhoršená možnost komunikace. Kouzelníci totiž nepoužívají mobilní telefony. Vy jako hráči však samozřejmě telefony používat můžete. Doporučujeme využít různě k vyhledání trasy, dopravních prostředků nebo googlení v momentě, kdy hrajete, že vyhledáváte v knihovně nějaké obecně známé informace. Také můžete použít ke komunikaci mimo postavu, například domlouvání, kde se sejdete následující herní den či od kolika plánujete nastoupit do hry. 
Nepoužívejte však mobilní telefony v postavách, pokud nevyužijete jednu z následujících výjimek:
1) Poslání poštovního zvířete. V takovém případě pošlete SMS uvedenou slovem "Pošta." Pokud chcete poslat poštu, ale neznáte číslo, napište na organizační telefon 603478777 a my vám dopis přepošleme. Pamatujte, že takovouto zprávu můžete přijmout pouze, jste-li v situaci, kdy můžete číst dopisy. Pokud posíláte, uvědomte si, že vašemu zvířeti chvíli trvá, než zprávu doručí, tedy neposílejte SMS ve velkém.
1,1) SMS můžete uvést slovem "Hulák." Pokud takovouto zprávu dostanete, musíte ji přečíst nahlas. Doporučujeme uvést čtení slovy, že jste dostali huláka.
2) Komunikace pomocí patrona probíhá stejně jako komunikace poštou. Neplatí zde časové omezení, ale pamatujte na to, že patronus není jednoduché kouzlo. SMS uveďte slovem "Patron." Pokud takovouto zprávu dostanete, musíte ji přečíst nahlas.
3) Komunikace pomocí nitrozpytu je jediný způsob, kterým můžete ostatním volat. Pravidla jsou přesně popsaná u samotného kouzla, jen si uvědomte, že komunikovat se nedá se spícím nebo omráčenou postavou. Pokud neznáte číslo na osobu, kterou chcete kontaktovat, kontaktujte nás a číslo dostanete.

Sesílání kouzel
Seslání libovolného kouzla probíhá tak, že kouzelník pronese formuli, poté úroveň Moci, která se ke kouzlu vztahuje, a nakonec popíše efekt.
Příklad: Kouzelník Josef chce seslat kouzlo Sectumsempra na kouzelníka Františka. Josef má zrovna úroveň moci 2, řekne tedy následující: „Sectumsempra, dva, získáváš efekt krvácení.“
Pokud je kouzelník cílem kouzla, může samozřejmě reagovat. Umí-li reakční kouzlo, může ho zakouzlit, jinak se počítá, jako by ho zasáhlo.
V případě, že není dodržen postup seslání kouzla, to automaticky selhává. Zásah vždy nakonec uznává zasažený.
Pozn.:  V případě, že potkáte kouzelné nestvůry, je možné, že budou vůči některým kouzlům projevovat odolnost, či dokonce imunitu. Například ducha bude stěží trápit krvácení.Zranění
Kromě několika efektů, které mohou kouzelníka postihnout, může být samozřejmě zraněn. Zde se řídíme systémem Šatrh. Zranění se tedy hrají. V momentě, kdy dostanete zásah nějakou zbraní nebo pařátem do končetiny, ta končetina je zraněná a vyřazená, dokud nedojde k vyléčení. Zásah do těla znamená, že postava získává efekt Krvácení.
Zásahové plochy jsou tzv. velký neoprén. Jmenovitě je to celé tělo s výjimkou hlavy, krku, slabin, rukou od zápěstí a chodidel.


Léčení
Každý speciální efekt má své odeklínací kouzlo, které slouží přesně na eliminaci toho jednoho efektu. Zranění na končetinách se léčí buď kouzlem, lektvarem, nebo obvázáním a krátkým odpočinkem na centrále frakce.
Stane-li se, že někdo skončí zraněný, vyřazený, krvácející a sám, stále to neznamená, že je s jeho postavou konec. Pokud kolem projde nějaký civilista, hraje se, jako kdyby byla zavolána záchranka a dotyčný odvezen do nemocnice. V takovém případě kontakrujte orgy, ale nebojte, do hry ještě nastoupíte.

Speciální efekty
Zde je seznam efektů, které se vám mohou během hry přihodit. Samozřejmě je možné k nim přijít během kouzelnického souboje, ale některé nestvůry mohou tyto efekty také rozdávat.

Krvácení
Pokud do pěti minut neopustí boj či nezastaví krvácení, postava umírá. Pokud opustí boj, musí do hodiny vyhledat pomoc.
Možnosti pomoci: Kromě kouzel je samozřejmě několik dalších možností, které poskytuje samo město. Buď dojede do nemocnice (dotknout se vstupních dveří/vrátnice stačí), nebo potká po cestě sanitku. Následující hodinu je stále vyřazen ze hry a do hry nastupuje po uplynutí času.
Ke krvácení může kouzelník přijít buď kouzlem Sectumsempra, zásahem zbraně do těla, nebo speciálním efektem některých nestvůr.

Paralýza
Cíl je paralyzován. Zůstává při vědomí a ví, co se kolem něho děje. V případě napadení se může bránit, z paralýzy se probudí. V případě, že je s ním pouze manipulováno, neprobudí se.

Omráčení
Zasažený padá uspaný k zemi na deset minut. Během spánku si neuvědomuje, co se kolem něj děje. Ze spánku ho může probudit hrozba jeho osobě, či velký povyk v okolí. Například uprostřed bitvy účinky odezní během minuty. Omráčený se probouzí i v případě, že je s ním manipulováno.

Zapletení
Osoba, která je zapletena, je imobilizována. Zůstává stát na místě. Toto jí nebrání nijak kouzlit. Pokud se chce opět začít hýbat, musí dát najevo alespoň trochu snahu se ze zapletení vymotat. To by mělo trvat nejméně patnáct vteřin. Během toho se nesmí nijak bránit ani kouzlit.

Odhození
Zasažený je odhozen několik kroků (metrů) od kouzlícího. Během odhození je nezasažitelný, ale zároveň nemůže kouzlit. Pokud během cesty na někoho či něco narazí, efekt odhození končí. Po ujití vzdálenosti se musí ještě cíl dotknout pánví země. V případě, že je země mokrá, stačí se z dřepu dotknout rukou. Kouzlit smí až pté, co vstane.

Skrytí
Dotyčný si zakryje placku. Dokud ji má zakrytou, není vidět. Je však stále slyšet/cítit a další.

Speciální efekty
Je možně, že následkem nějakého kouzla či svého rozhodnutí dostanete nějaký speciální efekt. Takový vám bude předán na lístečku, na kterém bude jasně řečeno, jakým způsobem se vás týká.