Kouzelnický svět

Pro účast v tomto larpu je zapotřebí mít alespoň základní povědomí o světě Wizarding World, známém též jako svět Harryho Pottera. Na druhou stranu, kdo povědomí o tomto světě nemá. Zde se dočtete některé základní informace pro připomenutí, či jak fungují věci v Praze, pokud fungují jinak.


Kouzelnické utajení

Svět kouzelníků zůstává běžným lidem neboli mudlům skrytý na očích. Od roku 1689, kdy byl podepsán Statut Utajení Kouzelníků (SUK), začal tento svět ustupovat do stínů a z různých svědectví kouzel a čar se staly pouhé legendy a pověry. Kouzelnický svět však stále existuje. Jeho lidé interagují normálně s lidmi z mudlovského světa, kteří netuší, že před nimi stojí osoba oplývající kouzelnickým nadáním. Kouzla slouží jeho členům k usnadnění běžného i profesního života.


Čistokrevné rody

Mezi kouzelníky se nachází takzvané čisté rody. Z většiny jde o konzervativní rodiny, které udržují přísný dohled nad svým rodokmenem. Pouze tímto způsobem zajišťují, že se v rodině nenarodí motáci neboli děti kouzelníků, které neoplývají magickými schopnostmi. Dnešní komunity mezi sebe přijímají i mudly a polokrevné kouzelníky, nicméně čistokrevné rody se stále drží tradic.

V Čechách fungují tři významné čistokrevné rody. Nejvýznamnější a největší je rod Hochových, který také disponuje největšími zdroji a prestiží.

Jeho dva spojenecké rody, které jsou častým původcem manželů a manželek, jsou Schwarzovi a Atillovi. O těchto rodech více zjistíte v sekci Frakce.

Další rodiny na území Čech jsou Žitovi, Libuslavovi a Twardowští. Ty jsou však mnohem liberálnější v přijímání mudlů a polokrevných do svých řad.

Více o čistokrevných rodinách se dočtete v sekci Pražské frakce.


Ministerstvo a Bystrozoři

Vládním orgánem kouzelnického světa je Ministerstvo Kouzel pro Čechy, Moravu a Horní Uhry. Je kontrolním i vládním orgánem pro kouzelnickou komunitu. Jeho hlavními cíli jsou pochopitelně utajení, ale také dohled nad komunitou a rozpory, které v ní panují. Zajišťuje kouzelníky jak před nebezpečím zvenčí, tak před nebezpečím z vlastních řad.

K tomu slouží ministerstvu bystrozoři - prodloužená ruka zákona. V řadách bystrozorů se nachází ti nejnadanější a nejschopnější kouzelníci z celé komunity, jejichž cílem je řešit značné přestupky proti zákonům, stejně jako proti SUKu. Máloco jim zůstane utajeno: kouzlení na veřejnosti, napadení mudlů i neregistrované chování kouzelných tvorů – všechny tyto přestupky se trestají sankcí, zákazem kouzlení a v krajních případech i vězením.


Magická stvoření

Kouzelníci nejsou to jediné, co zůstává skryto mudlům. V tomto světě existují také tvorové, kteří se klasifikují jako kouzelná stvoření. Mnoho z nich proniklo do mudlovských legend, jako například vlkodlaci, jednorožci a draci. Jiní zůstávají mudlům dodnes neznámí, jako mozkomoři, testrálové a běhnice. I zde je zapotřebí starat se o utajení a zařídit, aby tito tvorové nevymřeli.

Po celém světě existuje velké množství rezervací a útočišť, které jsou pro tato stvoření připraveny právě za tímto cílem. Péče o kouzelné tvory však není jednoduchá záležitost. Dochází k incidentům, kdy tvorové svou rezervaci opustí a způsobí povyk, čímž se jenom dostanou do ohrožení. Kouzelnický svět nemá kapacitu na to udržet všechny tvory v bezpečí.

V Čechách se samozřejmě takového rezervace nachází také. Spadají buď pod ministerstvo nebo pod bohaté a vlivné soukromé kouzelníky. Tyto rezervace poté vyžadují velké množství kouzelníků k jejich údržbě.


Časové zařazení

Hra se odehrává v současnosti, tedy v roce 2019. Události, které hýbou mudlovským světem, se dějí i v rámci larpu, byť na kouzelnický svět nemají téměř žádný vliv. Od událostí, které se odehrávají v knížkách, uběhlo již přes dvacet let. Velká Británie je však od okolního světa celkem izolovaná, tedy události tam neovlivnily Prahu téměř vůbec.

I když se píše rok 2019, kouzelnický svět stále působí poněkud zaostale. Móda ani zdaleka nepřipomíná módu mudlovskou a v davu byste kouzelníka našli velmi snadno. Oblíbenými prvky jsou pláště, dlouhé kabáty, extravagantní klobouky a steampunkové doplňky. Móda, podobně jako v mudlovském světě, však není nijak předepsaná.


Technologie

Kouzelnický svět a mudlovský svět také odděluje jejich přístup k moderní technologii. Technologie jako taková má v kouzelnickém světě problém, protože v blízkosti magických výskytů se porouchává a vypovídá službu. Úroveň tedy odpovídá takové, dnes na poměry mudlovského světa zastaralé. Velké množství technických vynálezů samozřejmě funguje, ale v momentě, kdy dojde na jemnou elektroniku, přístroje začnou vypovídat službu. Proto je spousta těchto věcí nahrazována kouzly.

Zde je několik věcí, které kouzelníci běžně využívají: automobil a veřejná doprava, plynový a elektrický vařič, osvětlení, kuličkové pero.

Zde jsou věci, které kouzelníci využívat nemohou, dokonce ani ti, kteří pochází z mudlovských rodin: mobilní telefon, vysílačka, počítač a internet, dopravní letadlo v pozici pilota.


Kouzelnické školy

České země se nachází na hranici vlivu tří prestižních kouzelnických škol - Krásnohůlek, Kruvalu a Čarodvora. Čeští kouzelníci a čarodějky tedy mohou pocházet hned z několika škol.


Krásnohůlky, v originále Beauxbatons, sídlí ve Francii. Svůj původ odvozují od manželů Nicolase a Perenelle Flamelových, kteří založili školu na místě, kde se poprvé potkali. Manželé Flamelovi tento příběh během svého života nikdy nepotvrdili. Předním směrem této školy je léčivá magie, který odvozují od pověstné fontány. Ta se nachází na nádvoří a má podle všeho léčivé účinky.


Kruval, v originále Durmstrang, je Švédská škola s temnou reputací. Kvůli volnému přístupu k černé magii a tvrdému výcviku mohou studenti snadno přijít k úrazu, a dokonce i o život. Díky tomu jsou kouzelníci, kteří pochází z této školy, ti nejlepší ve svých oborech. Byť je známo, že se nachází ve Švédsku, její přesná lokace není známá ani v řadách kouzelníků.


Čarodvor, v originále Koldovstoretz, je kouzelnická škola se sídlem v Rusku. Svůj původ odvozují od legendární Baby Yagy, jejíž učňové založili tuto školu, aby i nadále šířili poznání této mocné čarodějky. Předním zaměřením této školy je umění lektvarů, často její studenti excelují na světových turnajích v lektvaření. Kuriozitou této školy je, že nevyučuje létání na košťatech, ale na celých stromech, které umí studenti vytrhnout ze země i s kořeny.


Kromě prestižních kouzelnických škol existuje celá řada akademií. Jejich jurisdikce je mnohem menší a spíše lokálního charakteru. Pro české země jsou to Czocha a Nibelungen. Navzdory progresivním přístupům a faktu, že z nich vyšlo velké množství kvalitních studentů, nikdy nebyly schopny získat status prestižní školy.


V poslední řadě je mnoho kouzelníků učeno v domácím prostředí. To dává rodičům velkou kontrolu nad tím, co se jejich ratolesti učí a jaký přístup k magii mají. Takto školení kouzelníci však nikdy nedosáhnou stejného rozmachu vědomostí jako kouzelníci ze škol. Z domácích učilišť vychází spíše specializovaní kouzelníci, zaměření na jednu kouzelnickou disciplínu.